Berkin Elvan, Ölümünün 9. Yılında Mezarı Başında Anıldı

Gezi Parkı olayı sırasında polisin attığı biber gazı fişeğiyle başından vurulup 269 gün komada kaldıktan sonra 11 Mart 2014’te hayatını yitiren Berkin Elvan, vefatının 9’uncu yılında mezarı başında anıldı.

İstanbul Okmeydanı’nda, Seyahat Parkı aksiyonları sırasında polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu aylarca komada kalan, 11 Mart 2014’te de 15 yaşındayken hayatını yitiren Berkin Elvan, bugün vefatının 9’uncu yılında ailesi ve sevenleri tarafından anıldı.

İstanbul’un Şişli ilçesindeki Feriköy Mezarlığı’nda ağır güvenlik tedbirleri alınan anmaya Elvan’ın ailesi, arkadaşları, HDP İstanbul Milletvekilleri Oya Ersoy ve Musa Piroğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Gençosman Killik ile çok sayıda kişi katıldı.

Anne Gülsüm Elvan, oğlunun mezarı başında gözyaşı döktü, karanfil bıraktı. Anmaya katılanlar, “15’inde bir fidan, Berkin Elvan”, “Berkin Elvan ölümsüzdür” ve “Gezi tutsakları onurumuzdur” sloganları attı. Elvan için bir dakikalık hürmet duruşunda bulunuldu. Anmada konuşan Gülsüm Elvan, yaşasaydı bugün Berkin’in 24 yaşında olacağını söyledi. Elvan, gözyaşları içinde şöyle konuştu:

”Berkin daima 14 yaşında kaldı. Ben yıllardan beri çaba ederken, ‘Hiçbir çocuk ölmesin’ dedim fakat maalesef, geldiğimiz noktada gittikçe vefatlar çoğalıyor. Biz, ‘Adalet onun için’ dedik lakin maalesef onu da göremedik. Çok üzgünüz, çok öfkeliyiz zira son sarsıntı hepimizi daha mahvetti. Tek dileğimiz adalet, adalet. Öfkeliyiz, hakikaten çok öfkeliyiz. Bu son sarsıntıya baktığınız vakit enkazın altında doğmamış çocuklara sebep olanlar; umarım bir an evvel bir an evvel adalet gelir, yargı gelir, yargılanacaklar. ‘Başka analar acı çekmesin, artık yeter’ diyorum. Öbür bir şey diyemiyorum. Kâfi artık.”

Baba Sami Elvan da bu süreçte adalet görmediklerini lisana getirdi. Elvan, şunları söyledi: “Bizim oğlumuzun katili şu an dışarıda. Tahminen de bilmiyorum, hâlâ öldürmeye devam ediyordur. Eşimle ben yargılanıyoruz. 8,5 yılla yargılanıyoruz. Bizim çocuğumuzu öldüren katil de müebbet aldı lakin hâlâ dışarıda. Buradan Adalet Bakanı’na sesleniyorum. ‘Türkiye’de yargı bağımsız’ diye konuşuyor. Yargı bağımsız mı sanki? ‘Bu kadar cezaevi yaptık’ diye övünüyorlar. Herhalde onlar kendilerine yaptılar cezaevini. Umarım o denli olacak. Benim çocuğum geri dönmeyecek. Bunu tekraren söyledim fakat biz bu davanın emsal teşkil etmesini istiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir