Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD’li mevkidaşı Blinken’la görüşecek: Masada neler olacak?

T24 Dış Haberler

Ankara-Washington çizgisinde gündemde birçok başlık bulunurken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD’ye vardı. Çavuşoğlu, bugün Washington’da ABD’li mevkidaşı Antony Blinken‘la görüşecek. 

İki dışişleri bakanının görüşmesinde masada ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışından Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine geniş yelpazede birçok mevzu olması bekleniyor. 

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye-ABD Stratejik Mekanizması kapsamındaki görüşmeleri öncesi Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal ve ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Victoria Nuland başkanlığındaki heyetlerin Washington’da istişareler yaptığını duyurdu.

Dışişleri’nden yapılan açıklamada Çavuşoğlu-Blinken görüşmesinde, “ikili bağların tüm boyutlarıyla ele alınması ve bölgesel mevzularda görüş alışverişinde bulunulmasının öngörüldüğü” belirtildi.

Çavuşoğlu’nun ayrıyeten Washington ve Houston’da  düşünce kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlarla görüşeceği ve New York’ta çeşitli temaslarda bulunacağı belirtildi. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Houston Büyükelçiliği’nin  yeni kançılarya ofisinin açılışını da gerçekleştireceği söz edildi. 

Çavuşoğlu’nun New York’ta  BM 77. Genel Kurul Başkanı Csaba Körösi ile bir görüşme yapacağı bildirildi.

T24 Dış Siyaset Analisti Barçın Yinanç, “Dış Siyasetle İçli Dışlı” yayınında Blinken-Çavuşoğlu görüşmesinin Washington’da yapılıyor olmasının kıymetli bir ayrıntı olabileceğine dikkati çekti. Yinanç, “Blinken, geçen sene Çavuşoğlu’yla, Washington’da görüşmek istemedi, New York’ta görüştü. Bu bile bir spekülasyon konusu oldu, ‘Resmi olarak ağırlamak istemiyorlar, bu da o soğukluğun göstergesi’ diye. Bu spekülasyonlar üzerine Çavuşoğlu’nun, Washington’da ağırlanacak olması bence bize bir şeyler söylüyor. Natürel anladığımız kadarıyla bu inisiyatif, ABD tarafından geliyor” dedi.

F-16 satışı gündemde

Türkiye ve ABD ortasındaki en sıcak gündemlerden biri, ABD’nin Türkiye’ye potansiyel F-16 savaş uçakları ve modernizasyon kiti satışı. Wall Street Journal’ın aktardığına göre Biden yönetimi, Türkiye’ye, F-16 satışını geçen hafta Kongre’ye taşıdı ve mevcut olarak resmi olmayan kıymetlendirme süreci işliyor. Biden idaresi, satışa sıcak baktığını söylese de Senato Dış İlişkiler Komitesi’nin Demokrat Başkanı Bob Menendez, Ankara’nın insan hakları sicili nedeniyle satışa karşı olduğunu belirtiyor. Tıpkı haberde, Yunanistan’a F-35 satışının da Kongre’ye Biden idaresi tarafından götürüldüğü kaydedildi. 

Çavuşoğlu, pazartesi günkü basın toplantısında hususla ilgili şunları söylemişti:

“ABD Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı’na iletti. İdare, Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla gayriresmi formda Kongre’ye bildirimde bulundu. Her iki kanatta da Dış Alakalar Komitesi’nin liderleri ve en deneyimli üyeye bildiriliyor. Buradan daha sonra bir itiraz gelmezse de süreç tamamlanıyor. Resmi bildirim oluyor. ABD Kongresi’nin, Başkan’ın bu istikametteki talebini, yüzde 51 ile reddetme ihtimali var. Şayet bu olursa Lider, tekrar gönderir. Şayet bu olursa bu kere üçte iki çoğunlukla reddedilmesi gerekir.”

Çavuşoğlu, Menendez’e ithafen de, “Özellikle bir senatör, daima itirazını gündeme getiriyor. Lakin daha evvel sunulan değişiklik önergeleri temizlendi biliyorsunuz. Biz, sıkıntısız bir halde geçmesini bekliyoruz” demişti.

ABD, Suriye’ye harekâtı istemiyor, olağanlaşmaya karşı

Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyine düzenlemesi gündemde olan potansiyel kara harekâtı ve Ankara-Şam sınırında tekrar başlayan temaslar da Çavuşoğlu-Blinken görüşmesinde gündemde olabilir.

Washington, Esad idaresinin insan hakları sicili nedeniyle mevcut olarak müttefik ülkelerin, Suriye ile temas kurmasına sıcak bakmadıklarını söylemişti.

Öte yandan, ABD, birçok sefer Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yeni bir askeri harekât yapmasını istemediklerini vurguladı.

Ankara ise ABD’nin Suriye’de YPG ile olan işbirliğinden rahatsızlığını sık sık lisana getiriyor.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği

ABD-Türkiye sınırında en kıymetli gündemlerden biri de İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği. Türkiye, Finlandiya’nın ittifaka üyeliğine daha sıcak baksa da İsveç’ten, “terörle ortasına aralık koyması” için bulunduğu talepler karşılanmış değil. İsveç basınına nazaran, Türkiye’nin iadesini istediği dört ismin daha iadesi gerçekleşmeyecek.

Öte yandan, geçen hafta PKK destekçisi olduğu belirtilen bir kümenin da Stockholm Belediye Binası önünde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a benzetilen bir kuklayı zıt bir biçimde asması ipleri gerdi. Ankara, İsveç’in Ankara Büyükelçisi’ni Dışişleri’ne çağırdı.

Türkiye ve Macaristan dışında tüm NATO ülkeleri, iki kuzey ülkesinin iştirak protokollerini ulusal meclislerinden geçirdi. ABD, Türkiye’nin süreci hızlandırmasını bekliyor. Ankara ise talepleri karşılanmadan adım atmıyor. WSJ’ye konuşan kaynaklara nazaran Biden idaresi, Türkiye’ye F-16 satışını, iki kuzey ülkesinin NATO üyeliğine müsaade verilmesi için, “havuç” olarak kullanmayı hedefliyor. 

DW Türkçe’ye konuşan Milletlerarası Bağlar Uzmanı Prof. Dr. İlhan Uzgel‘e göre, Erdoğan, iki ülkenin üyeliklerine ait TBMM’den çıkması gereken onayı seçime kadar uzatmayı hedefliyor. “Böylelikle iç kamuoyu nezdinde ‘bakın biz onay vermezsek hiçbir şey gerçekleşmiyor” algısının kullanılmaya çalışılacağını belirten Uzgel, Erdoğan’ın çok büyük bir kar elde etmediği sürece bu bahiste adım atmamaya niyetli olduğunu düşünüyor.

Rusya-Ukrayna savaşı

Rusya-Ukrayna savaşı, tüm dünyada olduğu üzere Türkiye ve ABD bağlarında de kıymetli bir başlık. ABD, Türkiye’nin arabuluculuk ve kolaylaştırıcı ülke rolünü destekliyor, fakat vakit zaman Ankara Rusya yakınlaşmasından Washington’un rahatsız olduğuna dair de haberler ABD basınında yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir