Gelir İdaresi’ne yapılacak bildirimlerde mükelleflere kolaylık sağlandı

Mükelleflerin Gelir Yönetimi Başkanlığı’na bildirmeye mecbur olduğu bilgilerden, Ticaret Bakanlığı’nca elektronik ortamda Hazine ve Maliye Bakanlığı’na iletilenlerin, “mükellefler tarafından yapılmış gibi” kabul edilmesi sağlandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan Vergi Usul Kanunu Genel Bildirimi, Resmi Gazete’de yayımlandı.

1 Şubat prestijiyle yürürlüğe girecek düzenlemeyle mükelleflere bildirim kolaylığı getirildi.

Buna nazaran, mükelleflerin bildirmeye mecbur olduğu bilgilerden, Ticaret Bakanlığı tarafından elektronik ortamda Hazine ve Maliye Bakanlığı’na iletilenler, “mükellefler tarafından yapılmış bildirim” olarak kabul edilecek.

Ticaret sicili memurlukları, kurumlar vergisi mükellefi olup Türk Ticaret Kanunu’nun ilgili hususu uyarınca tescil için başvuran mükelleflerin müracaat evraklarının bir suretini ilgili vergi dairesine yazılı yahut elektronik ortamda intikal ettirecek. Bu mükelleflerin işe başlamayı bildirme yükümlülükleri yerine getirilmiş sayılacak.

​​​​​​​Ticaret Sicili Yönetmeliği yeterince tescil mecburiliği bulunan süreçlerden bildirimin tablosunda yer alanlara ilişkin bilgiler Ticaret Bakanlığı tarafından elektronik ortamda Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bildirildiğinden, kelam konusu süreçlere ait bildirimler de, “mükellefler tarafından yapılan bildirim” olarak kabul edilecek. Bu kapsamda kelam konusu süreçler için mükelleflerce ayrıyeten vergi dairesine bildirimde bulunulmasına gerek olmayacak.

(AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir