Küba Başbakanı Türkiye’de: Turizm ve ekonomi anlaşmaları yapıldı

DEİK’ten yapılan açıklamaya nazaran, DEİK, toplantıyı, Küba’nın Ankara Büyükelçisi Alejandro Francisco Diaz Palacios ve DEİK/Türkiye-Küba İş Konseyi Başkanı Leyla İlhan Pamukçu mesken sahipliğinde gerçekleştirdi.

Toplantı, Küba Başbakanı Manuel Marrero Cruz’un yanı sıra Küba Başbakan Yardımcısı Ricardo Cabrisas Ruiz, Küba Sağlık Bakanı Jose Angel Portal Miranda, Küba Enerji ve Madenler Bakanı Vicente de la O Levy, Küba Turizm Bakanı Juan Carlos Garcia Granda, Küba Ulaştırma Bakanı Eduardo Rodriguez Davila, Küba Dışişleri Bakan Yardımcısı Gerardo Penalver Portal, Küba’nın Moskova Büyükelçisi Julio Antonio Garmendia Pena ve 40’a yakın iş beşerinin iştirakiyle İstanbul’da yapıldı.

Açıklamada toplantıdaki değerlendirmelerine yer verilen Küba Başbakanı Cruz, Türkiye ve Küba ortasındaki iş birliğinin devam edeceğini belirterek, iki ülke ortasında çok kıymetli mutabakatların yapıldığını vurguladı.

Cruz, Küba’nın değerli bir yatırım destinasyonu olmak istediğini aktararak, şu değerlendirmede bulundu:

“Özellikle Mariel Bölgesi ve Karayipler büyük bir potansiyel teşkil ediyor. Türkiye ile siyasi münasebetlerimiz eksiksiz. Bankalar aracılığıyla pek çok şey kolaylaşıyor. Ekonomik ve ticari bağlantıların ilerlemesi için hükümetler ortası bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Türkiye ile siyasi münasebetlerimiz kadar ekonomik ve ticari bağlarımızı de geliştirmek istiyoruz. Finansal ilgilerin güçlendirilmesi bizler için değerli. Küba hükümetinin sizler için yatırım dayanağını sağlayacağını bilmenizi isterim. Hem Türk hem de Küba tarafının direkt yatırım bağlantısı içerisinde olmasını önemsiyoruz. Bu hususta DEİK değerli bir yer alacaktır diye umuyoruz.”

DEİK Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Lideri Firuz Bağlıkaya da “Ticari iş birliğimizin temel yapı taşlarını oluşturmak ismine, Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Muahedesi’nin revizyonu öncelikli hususlar ortasında yer alıyor.” tabirini kullandı.

“TÜRKİYE-KÜBA TİCARET HACMİ MAKSADI 200 MİLYON DOLAR”

DEİK/Türkiye-Küba İş Konseyi Başkanı Leyla İlhan Pamukçu da Türkiye-Küba ticaret hacmi amacının 200 milyon dolar olduğuna vurgu yaparak, şunları kaydetti:

“İki ülke ortasındaki dostluk temeline dayanan alakalar, ekonomik alanda da devam ediyor. İki ülke ortasındaki dış ticaret hacmi, 2022’de 50 milyon doların üzerinde gerçekleşti. Fakat Cumhurbaşkanlarımız ortasında yapılan görüşmelerde belirlenen 200 milyon dolar amacına istikrarlı bir formda ulaşmak için daha çok uğraş göstermemiz gerekiyor. İkili ticaretimizin daha da geliştirilebilmesi ve ihraç eserlerinin çeşitlendirilebilmesi ismine, Küba ile yeni iş birliği alanlarının oluşturulması gerekli.”

Öncellikle sıhhat ve biyomedikal dalında yapılacak yeni ortak projelerle ikili ticari bağlantıların daha büyük bir ivme kazanabileceğini belirten Pamukçu, turizm, inşaat, güç, perakende, dokumacılık, tarım ve besinin amaç dalları ortasında yer aldığını söz etti.

Pamukçu, Küba’da potansiyel alt yapı yatırımlarının esas hususlar ortasında yer aldığını anlatarak, “Dünyada kendisini kanıtlamış, deneyimli müteahhitlerimiz de bu alanda bir arada çalışmaya hazırlar. İkili Vergilendirmenin Önlenmesi Muahedesi’nin imzalanması için iki ülke resmi makamlarının çalışmalarını sürdürmesini iş dünyası olarak temenni ediyoruz. Know-how ve networkun bilhassa günümüz dünyasında ne kadar değerli olduğu aşikar. DEİK ailemizin tüm dünyaya yayılmış 152 İş Kurulu’na ilişkin networkunu, Kübalı dostlarımızla birlikte kullanmaya her vakit hazırız.” görüşünü aktardı.

“KÜBA’NIN İÇSEL PAZARINA ERİŞİM KONUSUNDA TÜRK YATIRIMCILARI BİR MAHZUR YAŞAMAYACAK”

Küba Başbakan Yardımcısı Ruiz de eğitim, sıhhat mevzularındaki ilerlemeler hakkında bilgi vererek, yatırımcılar için ayrıyeten gümrük vergi indirimleri sağladıklarını bildirdi.

Küba’nın sahip olduğu coğrafik pozisyonuyla Rusya, Belarus, Şili, Peru, Bolivya, Meksika, Paraguay üzere ülkelerin yer aldığı birliklerle ticaret yapmaya hazır olduğunu anlatan Ruiz, Küba’nın içsel pazarına erişim konusunda Türk yatırımcıların bir pürüz yaşamayacağını kaydetti.

Ruiz, tıbbi hizmetlerin yanı sıra bankacılık üniteleri ortasında Türkiye-Küba konusunda münasebetlerin gelişmesini istediklerini, DEİK’ten bu mevzuda takviye beklediklerini vurguladı.

Küba Sağlık Bakanı Miranda da “Küba’nın sıhhat sistemi gelişmek üzere. Öbür bölümlerden elde ettiğimiz deneyim sayesinde sıhhat sisteminde teknolojik uygulamaları hayata geçirdik. Biyoteknolojik gelişmelerle aşı gelişimine katkı sağladık. Bilhassa Kovid-19 salgını devrinde Küba nüfusunun yüzde 98’i aşılandı. Tıbbi hizmetlerimizin ticarileştirilmesi konusunun Türkiye’nin ilgisini çekeceğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Küba Enerji Bakanı Vicente de la O Levy de petrol üretiminin geliştirilmesi, yenilenebilir gücün güçlendirilmesi ve karma şirketlerin kurulmasının Türkiye ile güç alanındaki iş birlikleri ortasında yer aldığını, bu hususta mahallî üretimin güçlendirilmesini istek ettiklerini bildirdi.

Otelcilik dışı faaliyetlerin geliştirilmesi ve sıhhat turizminin artırılması konusunda yatırım beklediklerini aktaran Küba Turizm Bakanı Juan Carlos Garcia Granda da hava yollarının geliştirilmesi konusunda Türkiye’den takviye beklediklerini kaydetti.

Küba Ulaştırma Bakanı Davila da ithalatla birlikte, denizcilik ve havacılık kesimlerini geliştirmek istediklerini, ülkelerinde Türk Hava Yolları’nın görünürlüğünün artmasını istediklerini bildirdi.

Küba Merkez Bankası Başkanı Joaquin Alonso Vazquez ise bankacılık hizmetlerini, yabancı ve karma sermayeye sahip bankacılıkla sağlamak istediklerini ve tüzel alt yapılarının da müsait olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir