Tarım üreticisine 24 milyarlık destek

A Haber ve A Para ortak yayınında konuşan Yumaklı, besin kontrollerinden ziraî üretimde verimliliğe kadar birçok alanda açıklamalarda bulundu.

KADIN VE GENÇLERE OLUMLU AYRIMCILIK

Tarımsal üretim dayanaklarında bilhassa bayan ve gençlerin projelerine müspet ayrımcılık uyguladıklarını söyleyen Bakan Yumaklı, “Kadın ve gençlerin projelerinde ekstra puanlar veriyoruz ki, onlar bu dayanaklardan ve teşviklerden faydalanabilsinler. Günün sonunda ziraî üretimin içerisinde yer alan gençlerimiz ve bayanlarımız göreceklerdir ki hem kendileri kazanıyorlar hem de ülkemiz” dedi.

55 BİN BESİN DENETİMİ

Gıda kontrolleri açısından geniş bir çalışma başlattıklarını da söyleyen Yumaklı, 81 vilayette eşzamanlı olarak yürütülen bu kontroller hakkında şu bilgileri verdi: “81 vilayette eş vakitli bütün unsurlarımızın alanda olduğu ve makul bölümleri, belli servis veren yerleri kontrol programına alan bir çalışma başlattık. 21 Ağustos’ta başladı, 8 Eylül’de de sona erdi. Burada toplu besin tüketimi yapılan lokantalar, restoranlar, oteller üzere yerlerin kontrolü yapıldı. Yaklaşık 7 bin 642 arkadaşım katıldı, 55 bine yakın kontrol yapıldı. Bunu artık bakkal, kasap, şarküteri, market üzere işletmelere uygulayacağız. Biz bu mevzuda odunsuz bir biçimde devam edeceğiz, o yüzden halkın sıhhatiyle alakalı hususlara son derece değer veriyoruz.”

SU KAÇAĞI ORTALAMA YÜZDE 32

Su tasarrufu konusunda yürütülen çalışmalara da dikkat çeken Yumaklı, şöyle konuştu: “Tarımın su kullanımında en büyük hisseye sahip olması sebebiyle bilhassa sulamalarla alakalı, suyun verimli kullanımıyla ilgili uzun yıllardır devam eden birtakım teşvikler var. Suda Sıfır Kayıp, prensibini kesinlikle yaygınlaştırmamız gerekir. Lokal yönetimlerde Türkiye’de su kayıp kaçağı ortalama yüzde 32, 2033’te bu oranı yaklaşık yüzde 25’e, 2040’ta da yüzde 10’lara kadar düşürmeyi hedefliyoruz. Böylelikle örneğin Ankara’nın beş yıllık su gereksiniminin karşılanması kelam konusu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir