Zeytin Dalı gazisi, protez bacaklarla hayata sarıldı

Piyade Kontratlı Er Muhammed Hasan Çeçen, 22 Mart 2018 tarihinde Afrin’de yürütülen Zeytin Kolu Harekatı’nda teröristlerin yerleştirdiği el üretimi patlayıcının infilak etmesi sonucu iki ağır yaralandı, yanındaki 4 arkadaşı şehit oldu. Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilen gazi Çeçen, bir dizi ameliyatla hayata tutundu; lakin iki bacağını diz altından kaybetti. Gaziler Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde fizik tedavi ve rehabilitasyon süreci kapsamında Çeçen’e, protez bacak takıldı. Gazi Çeçen, protez bacaklarla hayata sarıldı. Gazi olduktan 1 yıl sonra TSK Rehabilitasyon Merkezi Engelliler Spor Kulübü’nde basketbol oynamaya başlayan Çeçen, akabinde memleketi Tokat’ta Sedanur Çeçen ile tanışıp, evlendi. 2023’ün Nisan ayında bebeğini kucağına almaya hazırlanan gazi Çeçen, basketboldaki başarısıyla da dikkat çekiyor. Çeçen’in en büyük hayali, basketbolda ay yıldızlı formayı giymek. 

‘PROTEZLERLE AYAĞA KALKTIM’

DHA’ya konuşa gazi Çeçen, Şırnak’ta vazife yaptığı sırada süreksiz vazifeyle gittikleri Suriye’de arama tarama faaliyeti yaparken patlayıcının inflak etmesiyle yanındaki 4 arkadaşının şehit olduğunu, yalnızca kendisinin kurtulduğunu söyledi. Ankara’da gözünden, kolundan ve bacaklarından bir dizi operasyon geçirdiğini anlatan gazi Çeçen, tabiplerin takviyesi ve moraliyle protezle ayağa kalkmayı başardığını söyledi. Bacaklarını kaybettikten sonra ruhsal olarak çok etkilendiğini anlatan Çeçen, “Ama hastanede protezi görünce hocalarımız olsun, çalışanlar dahi daima moral verince düzeldim. Hocalarımız sporla ilgilenmemi istedi. Protez kullanınca beden spor istiyor. Bu süreçte basketbol oynayama başladım” dedi. 

‘NİSAN AYINDA BEBEĞİMİZ OLACAK’

Tedavi süreci devam ederken memleketi Tokat’ın Turhal ilçesinde eşi Sedanur Çeçen ile tanıştığını belirten gazi Çeçen, “Yaklaşık 1 yıl evvel evlendik. Birinci karşılaştığımızda aslında ben çok heyecanlandım. Nasıl reaksiyon verecek bilmiyordum. Heyecandan diyeceğim lafı unuttum. Kendini engelli yerine koyup benimle o denli empati kurdu. Ben birinci başta, ‘benim bacağım yok nasıl olacak’ diye düşündüm. Ama o hiç o denli düşünmedi. Nisan ayında bebeğimiz olacak inşallah. Çok güzle bir duygu” sözlerini kullandı.

‘AY YILDIZLI FORMAYI TAŞIMAK İSTİYORUM’

TSK Tekerlekli Sandalye Basketbol Kadrosu ile maçlara çıktığını anlatan Çeçen, “Takıma girdikten sonra birinci kere yurt dışına çıktım İspanya’ya. Orada 4’üncü olduk. Oradaki rekabeti gördük. Yabancı grupların oyuncularını gördük. Engellilerin her birinin dünyada yapamayacağı bir şey yok, onu gördüm. Ailem birinci başlarda korktu, ‘sandalye üzerinde tahminen düşersin kolunu, bacağını incitirsin’ diye; fakat vakit geçtikçe ‘oğlumuz bir sporcu’ demeye başladılar. Memlekette de o lafları duymaya başladım. Artık ‘düştüğünde oğlum yerden kalkabilir, topu tuttuğunda atabilir’ diye laflar duymaya başladım. En büyük hayalim ulusal grup forması giymek. Ay yıldızlı formayı üzerimde taşımak istiyorum. Bunun için de uğraş gerekiyor. Mesela ekibimizde ulusal grupta şampiyonluk yaşamış beşerler var. Onların hayalini biz de yürütmek istiyoruz, bayrağı biz de taşımak istiyoruz. Onun için amacım ulusal takım” dedi.

‘HASAN, ENDER ATLETLERDEN BİRİSİ’

TSK Tekerlekli Sandalye Basketbol Kadro antrenörü Tamer Ertay da Silahlı Kuvvetleri’nde yaralanan gazileri rehabilite etmek ve spora kazandırmak, sporun içinde üst noktasında yer almaları için ellerinden geleni yaptıklarını anlatarak, “Muhammed Hasan Çeçen ile 2019 yılında bir tanışma sürecimiz var. Hakikaten Hasan benim hayatımda tanıdığım en disiplinli, en mücadeleci ve çabayı bırakmayan, arkadaş ruhuna teğe bir uyan ve kadro içinde aile ruhunu benimseyen ender atletlerden bir tanesi. Bu dönem ki ivmesi ile bir arada tekerlekli sandalye basketbolunda ve Avrupa liglerinde ileride kendisinden çok bahsettirecek. Şu anda TSK’da ve Türkiye liglerinde kendisinin ismini duyurmak için elinden geleni yapıyor. Bu hafta birinci beşte başlayarak bunu kanıtladı. Kendisi bir asker olarak bu kadronun içinde disiplini, asker ruhunu, askerlik bireyinin nasıl çaba edeceğini gazilikten sonra birebir kanıtlayan ender atletlerden bir tanesi. İnşallah bundan sonraki süreçte daha büyük başarılara daima birlikte imza atacağız” diye konuştu. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir